کشاورزی ارگانیک ، کفشدوزک

کشاورزی ارگانیک ، کفشدوزک

کشاورزی ارگانیک ، کفشدوزک

استفاده از کفشدوزک به عنوان یک کنترل کننده و آفت کش طبیعی در تولید محصولات کشاورزی ارگانیک

تعریف کشاورزی ارگانیک 

اصطلاح ارگانیک به روش رشد و فرآوری محصولات کشاورزی اشاره دارد.

در واقع در کشاورزی ارگانیک قوانین و اصولی وجود دارد که این قوانین سبب تفاوت این نوع کشاورزی با کشاورزی معمولی می شود. به عبارت دیگر کشاورزی ارگانیک به عنوان یک سیستم مدیریت اکوسیستم شناخته می شود که از هیچ مواد غیر طبیعی برای رشد و کشت محصولات استفاده نمی کند.

به عنوان مثال در کشاورزی غیر ارگانیک ممکن است کشاورز از کود های مصنوعی، سموم دفع آفات، برخی از دارو ها، دانه های اصلاح شده ژنتیکی، مواد نگه دارنده، مواد افزودنی و تابش برای افزایش تولید محصولات و همچنین افزایش بازدهی مزرعه استفاده کند.

اما استفاده از چنین روش هایی در کشاورزی ارگانیک ممنوع است و توسط کشاورز مورد استفاده قرار نمی گیرد. حال شاید از خودتان بپرسید که چرا کشاورز نباید از عوامل غیر طبیعی در مزرعه خود استفاده کند و اقدام به تولید محصولات ارگانیک کند؟

در جواب این سوال باید به شما بگوییم که تولید محصولات ارگانیک می تواند راهی برای  محافظت از منابع طبیعی باشد. چرا که در این روش از سموم و کود های مصنوعی استفاده نمی شود و در این صورت خاک کشاورزی مدت زمان بیش تری حاصل خیز باقی می ماند و همچنین از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می شود.

همچنین علاوه بر کشاورزی واژه ارگانیک در محصولات لبنی، گوشت و تخم مرغ هم وجود دارد. اگر برای رشد و تولید چنین محصولاتی از مواد مصنوعی استفاده شود در واقع این نوع محصولات غیر ارگانیک هستند و اگر از مواد طبیعی استفاده شود به آن ها ارگانیک گفته می شود.

چرا که در این روش حیوانات با رفتن به محیط های طبیعی مانند مراتع تغذیه می کنند و به آن ها  آنتی بیوتیک، هورمون رشد و هیچگونه محصول جانبی زده نمی شود. حال شاید از خودتان بپرسید محصولات ارگانیک را چگونه می توان تشخیص داد؟

در جواب این سوال باید به شما بگوییم، هر کشوری برای خود استاندارد های مشخصی را در کشاورزی ارگانیک دارد و عموما محصولات ارگانیک با برچسبهایی مشخص می شوند. در ایران نیز نشان ارگانیک بر روی بسیاری از محصولات وجود دارد که شما با مشاهده آن ها می توانید به ارگانیک بودن محصولات پی ببرید.

 

برگرفته از ؛ کشتیار

امروزه بسیاری از افراد جهان تمایل به مصرف محصولاتی دارند که کمتر تحت تأثیر سموم و آفات کش های شیمیایی قرارگرفته باشد. تولید این نوع از محصولات که دارای برچسب ارگانیک هستند درگرو عدم استفاده از آفت‌کش‌ها و سموم می‌باشد اما اگر از آفت‌کش‌ها استفاده نگردد محصولات باغی و یا زراعی از بین خواهند رفت و محصولی عملاً برای عرضه وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی بایستی به فکر روش‌های جایگزینی برای مبارزه با آفات بود. بر این اساس از شکارچیان طبیعی همانند حشرات علیه قارچ‌ها و آفات استفاده می‌گردد. این حشرات توانسته‌اند بدون اینکه لطمه‌ای به گیاه وارد شود با مزاحمین آن مبارزه کنند و رابطه همزیستی مطلوبی با آن ایجاد نمایند. یکی از این حشرات مفید کفشدوزک‌ها هستند؛ که به‌عنوان دشمنان طبیعی آفات، بخشی از مبارزات به آنان سپرده می‌شود. این حشرات قادرند که شته، کنه و سایر آفت‌های مکنده را از بین ببرند.

کشاورزی ارگانیک ، کفشدوزک

کفشدوزک‌ها حشرات مفیدی‌اند که وجود جمعیتی از آن‌ها در باغ و مزرعۀ شما، می‌تواند کنترل کافی از آفات گیاهی مانند شته‌ها، کنه‌ها، مگس سفید و سایر حشرات ریز نرم‌تن فراهم آورد. لاروهای کفشدوزک‌ روزانه قادر به خوردن ۵۰ تا ۱۰۰ شته‌اند و در طول دوره‌ی زندگی خود حدود ۵۰۰۰ شته می‌خورند.

کفشدوزک‌ها را با گل‌های غنی از گرده به سمت باغ خود جذب کنید. در مکان‌هایی که کفشدوزک‌ها وجود دارند از کاربرد سموم دفع آفات خودداری کنید.

 

روش مبارزه با آفات گیاهی با استفاده از حشراتی همانند کفشدوزک درصورتی‌که به‌درستی انجام شود ازنظر دیدگاه اقتصادی بسیار باصرفه‌تر از سایر روش‌های دفع آفات همانند سموم کشاورزی خواهد بود؛ و اگر این عمل در کشور فرهنگ‌سازی شود علاوه بر این‌که محصولی ارگانیک و بدون سموم شیمایی به دست مصرف‌کننده می‌رسد شاهد ظهور کسب‌وکارهای پرسود و اشتغال‌زا خواهیم بود که می‌تواند در پیشرفت و سلامتی جامعه بسیار تأثیرگذار باشد.

دیدگاه خود را ارسال کنید…

برای احیایی کشاورزی ایران آماده اید؟

اگریتن به عنوان اکوسیستم کشاورزی ایران ، تکمیل کننده حلقه مفقوده دانش بر بستر کشاورزی در ایران است و در تلاش است تا با تکمیل زنجیره کامل ، بستری مناسب را برای همکاری کشاورزان و باغداران ، متخصصین و صاحبان ایده های جدید ، تولید کنندگان و فروشندگان ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی و در نهایت زندگی بهتر را با مصرف محصولات باغی و زراعی باکیفیت برای مردم ایران به ارمغان آورد.